Teknik personel SEGEM sınav tarihi belli oldu

10/08/2020 12:00
Covid-19 salgını sebebiyle ülke genelinde ilan edilen Pandemi neticesinde iptal edilen TP sınavları tekrardan başladı. İlk sınav 19 Eylül 2020 son başvuru 4 Eylül 2020


Sigorta g%c3%bcndemi segem logo

5684 sayılı Sigortacılık Kanununa dayanılarak hazırlanan 22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta acenteleri ve bankalar nezdinde sigorta ürünlerine yönelik pazarlama, bilgilendirme ve satış işlemlerini gerçekleştirecek teknik personel için “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı’’ düzenlenecektir. İlgili yönetmelik hükümleri gereği kişilerin teknik personel olabilmesi için söz konusu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.


* Sınava İLK KEZ girecek olanlar HALK BANKASI'NDAN 181 TL;


* DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA GİRİP başarısız olanlar GARANTİ BANKASI'NDAN 109 TL yatıracaklardır.

* Bilgi işlem altyapısı kişiye ait TC numarasını SEGEM sistemindeki kayıtlarla kontrol etmektedir. Adayın "2.kez girecek olanlar" statüsünde kabul edilmesi için daha önceki sınavlara BİZZAT GİRİP BAŞARISIZ OLMASI gerekmektedir.

Daha önceki sınavlara sadece ücret yatıran ya da ücret yatırdıktan sonra form doldurmasına rağmen sınava girmeyen adaylar BAŞARISIZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle hatalı para yatırılması, sadece kişilere ek işlem yükü doğurmaktadır.

Yanlış ücret yatıran aday, iade sürecini beklemeden doğru ücreti tekrar yatırıp, iade için dilekçeyle [email protected] adresine başvurması gerekmektedir. Adayın ilk kez mi yoksa 2.kez mi gireceğini bilmemesinden kaynaklanan gecikmeden/kontenjan dolmasından SEGEM sorumlu değildir. Bu nedenle adayların kılavuzu detaylı incelemesi gerekmektedir.

***

PANDEMİ SEBEBİYLE SINAVLARDA GERÇEKLEŞEN GÜNCELLEMELER


Sınav tarihinden geriye doğru son 30 gün içinde Covid-19 teşhisi konmuş ya da Covid-19
 taşıma riski sebebiyle karantinada olan kişilerin sınava girmemesi gerekmektedir. Bu kişisel bir sorumluluk olup sınavlarımızın yıl içinde birden fazla kere yapıldığını hatırlatırız. Covid-19 riskini atlattıktan sonraki dönem sınavlarımıza başvurabilirsiniz.Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet hem bireysel sağlık hem de toplum sağlığı açısından salgınla mücadelede büyük önem arzetmektedir.

Covid-19 tanısı ya da Covid-19 taşıma riskinin, sınav başvurusu yapılmasından sonra ortaya çıkması halinde; bu kişiler, sınavdan önce Merkezimize durumlarını beyan eden bir belge sunmaları halinde sınav için yatırmış oldukları ücretler kendilerine iade edilecektir.

Sınav günü sınav binasına gelirken adayların yanlarında maske bulundurması zorunludur.  Maskesi bulunmayan aday sınav binasına alınmayacaktır. Binaya girişten başlamak üzere binadan çıkana kadar maske takılması zorunludur. Maskenin ağız ve burnu örtecek şekilde takılması gerekmektedir. Maskesini çıkaran kişinin sınavı sınav görevlileri tarafından iptal edilir ve kişi bina dışına çıkarılır. Sadece, sınav görevlileri tarafından kimlik kontrolü yapılması amacıyla, maskenin çok kısa bir süreliğine çıkarılması talep edilebilecektir. Bu durum haricinde, her zaman maskeler ağzı ve burnu örtecek şekilde takılı kalacaktır. Adaylar tarafından getirilen dezenfektan şişeleri, mendilleri sınav binasına alınabilecektir.

Sınavlar, toplu olarak kapalı bir ortamda gerçekleşmektedir ve Kurum olarak gösterdiğimiz titizlik ve aldığımız önlemlere rağmen, azalmış olmakla birlikte, sınava katılacak kişilerin belli bir bulaş riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır. Sınava katılmak tamamen kişisel bir tercih olup, salgın riskinin devam ettiğini kabul ederek sınava geldiğinizi önemle hatırlatırız.

TPYS Kontenjan Durumu
Sınav İli          Kalan Kontenjan
Ağrı                           222
Ankara                      585
Gaziantep                 378
İstanbul-Anadolu       640
İstanbul-Avrupa         585
İzmir                          564
Konya                       203
Samsun                    312

 

 


>> Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için lütfen tıklayınız...
>> Online başvuru için lütfen tıklayınız...