Getir Türkiye'nin Unicorn'u Oldu

01/04/2021 16:01
Girişimcilik dünyasında Unicorn olmak ne demek nedir? Şirket değerinin 1 Milyar dolar ve üzeri değere ulaştığında bu şirket Unicorn olarak adlandırılır. 

Sigortag%c3%bcndemi getir

2 Milyar 600 Milyon Dolarlık Değerleme


Sipariş uygulaması olan getir yabancı ve yerli fonların dikkatini çekti. Getir, Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve New York merkezli Tiger Global'den 300 milyon dolarlık yatırım aldı. 2 milyar 600 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı. Getir bu başarının ardından çalışanlarına karşılık 25 Milyonluk jest yapacağını söyleyen Salur, sermaye artırımından sonra beş ortağın hisse oranının yüzde 60’ın üzerinde kaldığını, yeni kaynağının ise Sequoia Capital ve Tiger başta olmak üzere mevcut ortaklardan geldiğini söyledi.


Getir yeni yatırımlarla birlikte kullanan girişim, Londra'ya açılmış ardından Paris, Berlin ve Amsterdam için çalışmalara başlamıştı. Bu yıl içinde 3 ülkede daha faaliyete geçiyor. Almanya, Fransa ve Hollanda’da faaliyete geçeceğini duyuran Nazım Salur, Getir ’in Brezilya’da da operasyonlara başlanmasını istediklerini belirtti.


Yerli girişim Getir böylece Türkiye'nin ikinci Unicorn'u unvanını aldı. Türkiye’nin ilk ‘Unicorn’u oyun şirketi Peak Games olmuştu. 2010 yılında 1,8 Milyar dolar karşılığında ABD’li mobil oyun şirketi Zynga’ya satıldı.