Koronavirüs için Nar Kabuğu Alternatifi

06/04/2021 15:57
Uzmanlar korona virüsü ile mücadele için nar kabuğu özütü tavsiyesini sundu.

Whatsapp image 2021 04 06 at 15.42.17

Türkiye'de yapılan araştırmalara göre nar kabuğu özütü içeren besin takviyelerinin laboratuvar ortamında korona virüsü bir saatte etkisiz hale getirdiğini öne süren Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman ‘’bitkisel formüllerin günlük hayatta kullanımının insan vücuduna olan koruculuğuyla dikkat çekti.


Laboratuvar ortamında incelenen nar kabuğu özütünün korona virüs başta olmak üzere MERS, SARS gibi virüslerinin yok ettiğini onaylayan uzmanlar Araştırmada vero hücre dediğimiz çok kolay enfekte olan hücre kültürü içinde korona virüsle enfekte edilmiş hücrelerin nar kabuğu özütü solüsyonuyla karşılaştıklarında bir saatte hücrelerin öldürüldüğü bu arada enfekte olmamış hücrelere zarar vermediği gösterildi" dedi.
Çalışmalarının bakteriler üzerinde gösterildiğini anlatan Prof. Dr. Arman ‘’Nar kabuğu özütü yanı sıra içerisinde zerdeçal ve zencefil de bulunduğunu belirtti


Daha önce bakteriler üzerinde yapılmış araştırmalar gösteriyor ki bu bitkilerin tek başlarına olan etkileri yüzde 24 ila 42 oranında etkiliyken bu bitkiler bir araya geldiklerinde yüzde 80’in üzerinde etki gösteriyorlar. Ayrıca, bu bileşenler tükürükteki lizozim salgısını artırarak vücudun doğal bağışıklığını koruyor" dedi. 


PCR Testinin 3 Günde Negatife Döndüğü Görüldü


Prof. Dr. Arman şunları söyledi: "2 hafta süreyle, günde 3 kez nar kabuğu özütü, zencefil ve zerdeçal karışımlı formüle edilmiş bu ürün kullanıldığında gerçekten soğuk algınlığı olgularının daha az geliştiği, gelişen olguların daha kısa sürede sonlandığı, komplikasyonların daha az olduğu görülmüş. Laboratuvar belirtisiyle birleştirme olasılığımız olabilir. Korona virüsle ilgili yapılan araştırmada özellikle korona virüs pozitif hastalarda gene bu şekilde günde 3 kez uygulama önerisiyle kullanıldığında 3 saatte PCR testinin negatife döndüğü görülüyor. Dolayısıyla bu Covid-19 etkeni mikroorganizmada da organizma içinde bir etkinliğin olduğunu gösteriyor. Bu zaten yutulan bir ürün değil ağızda durması yeterli. Esas bulaşma yollarını düşündüğümüzde esas giriş kapısı olan ağızda virüsü öldürme etkisini görüyoruz."